Po co idziemy w Paradzie Seniorów?

Zapraszamy na Paradę Seniorów i Piknik Pokoleń 2016 – wielkie święto społeczności liczącej niemal 10 milionów osób.

Parada Seniorów oraz następujący po niej Piknik Pokoleń to wielkie święto osób w tzw. trzecim wieku, a także ich przyjaciół i rodzin. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie wielkiego potencjału społeczności wchodzącej w swoje szóste, siódme czy kolejne dekady życia, a także tych wszystkich, którzy w bliskiej lub dalszej przyszłości zetkną się z wyzwaniami starzenia.

Wyjście na ulice Warszawy to symboliczna prezentacja rosnącej i coraz bardziej wpływowej grupy osób starszych – próba pokazania energii, potencjału i twórczości seniorów, ale również problemów i postulatów reprezentantów tej grupy.

Parada będzie wesoła, kolorowa i optymistyczna, ale nie infantylna i naiwna. Dzisiejsi oraz przyszli seniorzy są bowiem grupą, która poważnie traktuje swoje sprawy i sama chce być poważnie traktowana.

25 czerwca 2016 roku bądźmy razem – weseli, głośni, mądrzy, wspierający się wzajemnie. Pójdźmy w barwnym korowodzie przeciw stereotypom i na rzecz lepszej polityki senioralnej.

 

poziome_starowieyska_1-17

 

Co chcemy pokazać poprzez Paradę Seniorów 2015?

Środowisko senioralne w Polsce to miliony ludzi tworzących bardzo zróżnicowaną społeczność. Są tu prawdziwi indywidualiści, niecodzienne talenty, wspaniałe życiowe historie. Seniorów nie można traktować jednakowo i z góry!

Pełno jest krzywdzących stereotypów na temat seniorów. Idąc w Paradzie, mówimy tym stereotypom „nie”. Udowadniamy, że seniorzy nie chcą żyć w cieniu, z dala od innych, zamknięci we własnym gronie.

Seniorzy mają swoją godność i dumę, potrafią walczyć z przeciwnościami i pokonywać piętrzące się barykady. Starość to kolejny i naturalny etap w życiu. Nie ma nic dziwnego w starości. Musimy się uczyć dobrze starzeć.

Grupa społeczna najstarszych Polaków rośnie w siłę swoją liczebnością, zaangażowaniem w życie społeczne, troską o dobro wspólne. Głos seniorów musi być bardziej słyszalny, a sprawy dla nich ważne traktowane z powagą.

Osoby w Trzecim Wieku stanowią kapitał, źródło wiedzy i doświadczenia. O to dobro narodowe trzeba się troszczyć. Seniorom należy się wsparcie państwa i szacunek społeczeństwa. Mają prawo dążyć do spełnienia marzeń jak każda inna osoba.

Polityka społeczna wymaga sporych reform dyktowanych, między innymi, przez zmiany demograficzne. By żyło się nam wszystkim lepiej, nie możemy budować pokoleniowych murów i forsować tylko swoich interesów. Kluczem do sukcesu jest współpraca między pokoleniami.

 

7-belka_asos_informacja o współfinansowaniuNET