Miasteczko atrakcji na Pikniku Pokoleń

W trakcie Pikniku Pokoleń zapraszamy do skorzystania z atrakcji przygotowanych przez Fundację Zaczyn oraz naszych partnerów i sponsorów.

WARSZTATY, SPOTKANIA, BADANIA

Strefa Zdrowia Grupy Adamed

Firma Adamed już po raz kolejny aktywnie uczestniczy w Paradzie Seniorów i przygotuje specjalną strefę badań, gdzie wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji. Adamed we współpracy z Polskim Towarzystwem Chirurgii Naczyniowej udostępni badanie kostka-ramię oraz konsultacje z chirurgami naczyniowymi. W ramach programu „Głęboki Oddech” pojawi się lekarz pulmonolog oraz dostępne będzie badanie spirometryczne. Goście będą mogli ponadto zbadać poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Na terenie pikniku zorganizujemy również bezpłatne zajęcia instruktażowe nordic walking, które poprowadzi profesjonalny trener.

Strefa Piękna Sephora

Podczas bezpłatnych warsztatów Makijaż cery dojrzałej, pod okiem ekspertów Sephora, panie poznają triki makijażowe, które pozwolą w szybki i łatwy sposób wydobyć mocne strony urody. Zapisy na warsztaty: w dniu imprezy od godz. 12.00. w strefie marki. Na uczestniczki warsztatów czekają drobne upominki od Sephora.

Strefa MultiSport Senior

Podczas Pikniku Pokoleń nie zabraknie atrakcji zarówno dla aktywnych seniorów, jak i tych, którzy dopiero chcieliby zacząć przygodę z aktywnością fizyczną. W programie m.in. darmowy pomiar składu masy ciała wraz z profesjonalną analizą oraz konsultacje zdrowotne w strefie sportowo-edukacyjnej MultiSport Senior, gdzie fizjoterapeuci oraz trenerzy personalni opowiedzą o tym, jak ćwiczyć po 60. roku życia, by utrzymać zdrowie i dobrą kondycję na lata.

Warsztaty stylu „Głosu Seniora”

Potrzebujesz porady stylizacyjnej? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat obecnych trendów? A może jesteś pasjonatem mody? Zapraszamy na stoisko Stylowych Seniorów Głosu Seniora! Od profesjonalistek – seniorki modelki 60+ Hanny Piekarskiej oraz projektantki Agnieszki Wyrwał (Agi Pou) – uzyskasz wszelkie wskazówki oraz informacje dotyczące aktualnych trendów w modzie 60+. Stoisko oferuje ponadto warsztaty poruszania się po scenie oraz pozowania do zdjęć.
Warsztaty odbędą się w godz. 13.00–17.30.

Stoisko „Mądrej Babci”

Jak budować dobre relacje z innymi dorosłymi w otoczeniu wnuków? Jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach? Jak rozmawiać z tymi, którzy zawsze mają rację? Beata Borucka, najsłynniejsza babcia polskiego internetu, wystąpi na scenie o godz. 13.30, jednak wcześniej, można będzie się z nią spotkać na stoisku i zakupić książkę Mądra Babcia z autografem autorki.
Stoisko będzie czynne również po wystąpieniu Pani Beaty – zapraszamy!

Warsztaty garncarskie Stowarzyszenia Amfora

Tworzeniem unikatowych prac z gliny może zajmować się każdy, bez ograniczeń wiekowych. Podczas warsztatów można się zapoznać z prostymi technikami tworzenia oraz ozdabiania ceramiki przy użyciu form i szablonów a także ręcznego modelowania.
Warsztaty odbędą się w godz. 13.00–17.30.

Stoisko kampanii „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”

Stoisko przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia, organizatora kampanii „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”, jest stworzone z myślą o osobach cierpiących na tę chorobę oraz ich bliskich. Na stoisku będzie można zdobyć wszystkie potrzebne informacje dotyczące objawów oraz sposobów leczenia i profilaktyki depresji, a także porozmawiać z ekspertem.

Test na HCV

W trakcie Pikniku będzie można bezpłatnie przebadać się pod kątem przeciwciał anty-HCV. Akcja prowadzona jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych „Test na HCV – prosty krok do zdrowia”. Badanie odbędzie się w sterylnych warunkach przy pomocy testów kasetowych, które diagnozują krew pobraną z opuszka palca. Wynik jest widoczny już po 10 minutach. Przeszkolony personel udzieli również wszelkich informacji na temat wirusa HCV i wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Warsztaty „Upcycling – śmieci na nowo”

Dawniej ubrania miały jakość – można było je łatać, cerować, skracać, poszerzać i nosić długie lata. Dziś zwykle po kilku praniach odzież nadaje się do wyrzucenia. Co możemy zrobić, by ograniczyć tony śmieci? Zamiast wyrzucać do kosza, wprowadzimy niechciane tekstylia na salony! Z kolorowych włóczek t-shirtowych wypleciemy kwietniki w technice makramowej. Zapraszamy na stoisko, gdzie czeka Was nie tylko dobra zabawa, relaks przy rękodziele i satysfakcja z wykonania jedynej w swoim rodzaju ozdoby wnętrza, ale również frajda ze świadomości, że wspólnie robimy coś dobrego dla planety, dla obecnych i kolejnych pokoleń.
Warsztaty odbędą się w godz. 13.00–17.30.

Warsztaty kaligrafii

To będzie wyjątkowe spotkanie z tradycyjną stalówką i atramentem. Podczas warsztatów przeniesiemy się w świat pięknych liter pisanych wyłącznie odręcznie. W spokojnej atmosferze każdy uczestnik będzie mógł poszukać swojego ulubionego stylu i narzędzia – kaligrafia oferuje ich tak wiele! Od średniowiecznych krojów aż po współczesne eksperymenty z literami. Zajęcia poprowadzi Dorota Letachowicz z Warszawskiego Domu Kaligrafii.
Warsztaty odbędą się w godz. 13.00–17.30.

Warsztaty ruchowe Quigong

Quigong to powszechnie używana w Chinach nazwa ćwiczeń z energią zwaną qi. Podczas warsztatów nauczymy się wykonywać proste ćwiczenia, które podnoszą sprawność naszego ciała i umysłu.
Warsztaty odbędą się w godz. 13.00–17.30.

Warsztaty „impro(wizacyjne)”

Impro to forma teatru, w którym aktorzy grają bez scenariusza, czyli improwizują, dlatego przyda Wam się trochę kreatywności i spontaniczności. Poznacie kilka gier, które będziecie mogli wykorzystać na spotkaniach towarzyskich, aby twórczo się bawić i wspólnie pośmiać. Jakich? Na przykład „dyrygent”, kiedy trzeba wymyślać na bieżąco i razem śpiewać piosenkę na zadany temat czy „historia po słowie”, w której każda osoba z pary opowiada po jednym słowie ze wspólnej opowieści. Dobra zabawa i mnóstwo śmiechu gwarantowane!
Warsztaty będą się odbywać co pół godziny między 13.00 a 16.00, a poprowadzi je Agnieszka Bajer.

Stoisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej

W ramach kampanii „Wiem, co podpisuję” udzielane będą porady dotyczące usług telekomunikacyjnych. Podpowiemy, jak nie dać się oszustom i wskażemy, jakie mamy prawa jako konsumenci. Zachęcamy też do udziału w naszym konkursie wiedzy konsumenckiej z nagrodami!

Strefa wydawnictw – „Życie na gorąco” i „Chwila dla Ciebie”

W strefie tej będzie można wziąć udział w ciekawych warsztatach kulinarnych, a także zaopatrzyć się w popularne magazyny, takie jak „Życie na gorąco” czy „Chwila dla Ciebie”, oraz kilkanaście innych tytułów.

Stoisko Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Bądźmy przez chwilę artystami! Przewodnicy, edukatorzy oraz opiekunowie publiczności zapraszają do wspólnego malowania obrazu „Parada i Piknik Seniorów 2019 – Emocje dnia”. Dostępne będą również materiały dotyczące bezpłatnej oferty Muzeum prowadzącego wspólnie z Fundacją Zaczyn cykl edukacyjnych dla seniorów pn. „Dojrzali Wspaniali”. Dowiecie się także, jakie wystawy można zobaczyć w Muzeum nad Wisłą oraz kiedy otworzy się i jak będzie wyglądało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w samym centrum Warszawy?

Muzeum POLIN

Zachęcamy do udziału w quizie tematycznym #MaszToPoMnie, nawiązującym do ważnych postaci świata kultury i sztuki, którzy byli mieszkańcami Warszawy i jednocześnie Żydami jak np. Bolesław Leśmian, Zuzanna Ginczanka, Julian Tuwim, Janusz Korczak czy Alina Szapocznikow. Hasło #MaszToPoMnie brzmi jak słowa rodziców kierowane do dziecka. Podkreśla bliskość żydowsko-polskich relacji. Hasło to stało się dla nas inspiracją do poszukiwań znanych postaci, które w szczególny sposób wpisały się w kształtowanie polskiego języka, historii, nauki i sztuki. Na stoisku będzie można zrobić sobie pamiątkowe przypinki ze zdjęciami bohaterów quizu. Dostępne będą również materiały dotyczące oferty Muzeum POLIN dla seniorów oraz informacje o organizowanych wystawach i wydarzeniach.

Wyższa Szkoła Rehabilitacji

Wyższa Szkoła Rehabilitacji to wiodąca uczelnia o profilu medycznym, specjalizująca się w szeroko rozumianej rehabilitacji, dietetyce, ratownictwie medycznym i psychologii medycznej. Na stoisku przewidziane są bezpłatne warsztaty z pierwszej pomocy. Przedstawiony zostanie także projekt „ZDROWE ŻYCIE I ZDROWA KARIERA – program rozwijania kompetencji kluczowych niestandardowych odbiorców szkolnictwa wyższego”, którego celem jest edukacja dla zdrowia i rozwój kompetencji interpersonalnych, jak też aktywizacja społeczna oraz zawodowa ludzi młodych oraz dojrzałych.
Promując zdrowy styl życia, pokażemy także cateringi dietetyczne – Paleocatering24.pl i VeganVita24.pl. Na stoisku WSR swoją ofertę dla Seniorów zaprezentuje również Centrum Rehabilitacji ACTIV oferujące konsultacje i wizyty u najlepszych w Polsce specjalistów.

Kampania „Obniżamy Kwas Moczowy”

„Obniżamy Kwas Moczowy” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest promocja profilaktyki, a także zwiększanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń zdrowotnych, wynikających z wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Na naszym stoisku będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem, który odpowie na nurtujące pytania. Podpowiemy między innymi, jak dbać o swoją dietę, aby była zdrowa i zbilansowana, co warto jeść przy podwyższonym stężeniu kwasu moczowego, a czego należy unikać.

Green Caffe Nero

Na stoisku kawiarni umiejscowionym na małym dziedzińcu dostępna będzie kawa w specjalnych, atrakcyjnych cenach. Zapraszamy!

Stoisko platformy CrispTime

Twórcy platformy internetowej CrispTime zaproszą do podzielenia się przemyśleniami na temat szczęścia w dojrzałym wieku. Swoją wiadomość uczestnicy będą mogli wyrazić w sposób twórczy, poprzez zapis na specjalnie przygotowanym płótnie i podpis odciskiem dłoni.

Ponadto zapraszamy na stoiska Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Urzędu m.st. Warszawy, Teatru Powszechnego, Sanatorium Chemik, Klubu Absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie dofinansowano ze środków RP ASOS 2019 będących w dyspozycji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.