Polscy Seniorzy Mistrzami Europy, czyli o co chodzi Paradzie?

Euro 2016 trwa. Młodzi, piękni i bogaci zdobywają bramki budząc emocję milionów fanów piłki nożnej we wszystkich kategoriach wiekowych. Każdego meczowego dnia również 8 milionów polskich seniorów zdobywa grupowe mistrzostwo w wielu dyscyplinach, w innych pretendując do bycia liderem. Międzynarodowe badania, wskazują, że:

– W 2013 roku byliśmy niemal Mistrzami Europy, na pewno zaś Mistrzami Unii Europejskiej, w kategorii NAJNIŻSZY POZIOM ŻYCIA OSÓB STARSZYCH. Najnowsze badanie ONZ pokazało, iż wciąż mamy szansę na podium w tej niechlubnej kategorii.

– Już dziś można typować u bukmacherów, że staniemy się Mistrzami Europy w kategorii NAJSTARSZE SPOŁECZEŃSTWO. Populacja osób 60+ nieustająco rośnie u nas od dwóch dekad i dziś stanowi 22% ogólnej liczby obywateli. W roku 2030 odsetek wzrośnie do 28%, a w 2050 roku wyniesie aż 39%. Będziemy wówczas najstarsi w Europie.

– Najstarsi nie znaczy żyjący w dostatku. Zmiany demograficzne już zaczynają demolować nasz system emerytalny, a jeszcze w XXI wieku biało-czerwona drużyna zmniejszy się poniżej 30 milionów członków. Długość życia rośnie, ale emerytury będą nas „rozpieszczać” w jeszcze mniejszym stopniu, a liczba osób odbierających świadczenia głodowe lub w ogóle nie odbierająca świadczeń, wystrzeli w górę. Jesteśmy pretendentami do tytułu MISTRZOWIE ŚMIECIOWYCH EMERYTUR.

– Starzy i biedni, ale może – w cudowny sposób – zdrowi? Niestety nie. Już dziś Polscy seniorzy są europejskim liderem w dyscyplinie DŁUGOŚĆ KOLEJEK DO LEKARZA (według raportu NIK co roku stoimy w nich dłużej) i STOPIEŃ WSPÓŁPŁACENIA ZA LEKI (pomimo uruchomienia niewielkich dopłat dla osób 75+). W kolejnych latach rozwiną się technologie medyczne, ale nie wystarczą one by system poradził sobie z rosnącą liczbą pacjentów ze  schorzeniami wynikającymi z wieku.

Negatywnych dyscyplin, w których polscy seniorzy przodują jest niestety znacznie więcej, a winna temu jest niewystarczająca polityka państwa oraz brak społecznej świadomości, owocujący brakiem debaty publicznej w obszarze wyzwań starzenia.  Na poważnie więc trzeba sobie zadać pytanie co i jak należy zrobić BY POLSKA BYŁA KRAJEM TAKŻE DLA STARSZYCH LUDZI, nie zaś światową trzecią ligą.

Uczestnicy III Ogólnopolskiej Parada Seniorów „Dojrzali Wspaniali” chcą zamanifestować, że ich grupa rośnie i konieczne jest wypracowanie spójnej polityki senioralnej, której w Polsce wcześniej nie było.

25 czerwca wychodzimy na ulicę by pokazać wielki potencjał polskich seniorów trwoniony w drodze zaniedbań państwa w obszarach: rynku pracy (zgoda na uśmieciowienie = niższe emerytury), opieki zdrowotnej (zamienianej w system administrowania kolejkami), infrastruktury wsparcia społecznego (wiele milionów seniorów pozostaje w realnej izolacji społecznej, w większości polskich gmin nie ma dla nich żadnej oferty włączenia społecznego) i innych.

Na Paradzie jesteśmy radośni, ale nie naiwni. Chcemy odkłamać wizerunek osób starszych obarczany licznymi stereotypami oraz upomnieć się o konieczność systemowych reform. My mamy mało czasu. Apelujemy więc o rozpoczęcie wspólnej pracy nad stworzeniem rozwiązań, które polepszą społeczne funkcjonowanie seniorów dzisiejszych i przyniosą wyższy poziom życia seniorów przyszłych – ludzi, którzy dziś mają 30, 40, 50 lat…

Starzenie się to nasza WSPÓLNA SPRAWA. Starzejmy się pięknie, razem, międzypokoleniowo, również na Ogólnopolskiej Paradzie Seniorów, która odbędzie się w Warszawie już 25 czerwca 2016.

Czy nam się to podoba czy nie, STAROŚĆ PRZYSZŁOŚCIĄ NARODU!

Parada i Piknik (47)

 

7-belka_asos_informacja o współfinansowaniuNET